منو

آموزش دکلره کردن مو به صورت گام به گام در خانه و آرایشگاه

دکلره یا دکلراسیون در واقع برداشتن رنگ از روی مو می باشد، که نتیجه آن تغییر رنگ پیگمنت های طبیعی مو یا رنگدانه های مو از ساختمان مو بوده و رنگ مو را از تیره به روشن تبدیل میکند، سپس بر روی موهای بیرنگ، می توانید رنگ جدیدی را اجرا کنید.

لازم به یادآوری است که رنگ کردن موها امری ساده نبوده و از آن جایی که یک فرآیند شیمیایی است احتیاج به توجه و تجربه دارد. بنابراین در این مقاله از طوطی کالا ما سعی داریم به شما نحوه استفاده از پودر دکلره را به صورت گام به گام و بدون هیچ آسیبی به موهای شما آموزش دهیم، پس با ما در ادامه همراه باشید.

آموزش دکلره کردن مو

آموزش کامل دکلره کردن مو

چرا دکلره کردن مو مهم است؟

بارها اتفاق افتاده که رنگ مویی را در بروشور (ژورنال) پسندیده و خریداری می کنیم اما وقتی آن را روی موهای خودمان می گذاریم اصلا شبیه رنگ ابتدایی در بروشور نبوده و حس خوبی به ما نمیدهد. 80 درصد این اتفاق به دلیل درست دکلره نکردن موها در مرحله اول می باشد.

در برخی از رنگ موها مخصوصا موهای بلوند، مو باید به وسیله دکلره به درجه مناسبی از پایه برسد تا رنگ موها همان رنگ دلخواه شما شوند. پس مهمترین مرحله در رنگ کردن دکلره کردن موهاست.

لوازم مورد نیاز برای دکلره کردن

 • پیش بند
 • لاتکس یا دستکش پلاستیکی
 • کلیپس برای تقسیم بندی مو
 • ظرف شیشه ای یا کاسه پلاستیکی
 • شامپو و نرم کننده متعادل پروتئینه
 • فرچه یا برس رنگ آمیزی
 • حوله و لباس های کهنه

لوازم دکلره کردن مو

لوازم مورد نیاز برای دکلره کردن مو

مواد لازم برای دکلره کردن مو

پودر دکلره

پودر های دکلره بسیار متنوع بوده و مارک های مختلفی در بازار موجود هست اما بطور کلی به سه گروه تقسیم میشود.

1 - پودر دکلره آبی

قویترین پودر موجود در بازار است؛ که تنها برای دکلره کامل مو استفاده میشود. تنها برای رنگ مو های کاملاً مشکی استفاده میشود.

از پودر دکلره رنگ آبی برای هایلایت ها استفاده نکنید. در صورتی که داخل فویل استفاده شود سریعا داغ کرده و احتمال اسیب به مو در این وضعیت بیش تر و کنترل کار سخت تر است.

2 - پودر دکلره سفید

این پودر ملایمتر است و سرعت فرآیند شیمیایی متوسطی دارد و برای استفاده در هایلایت با فویل مناسب ترین مورد است.

3 - پودر دکلره بنفش

روند شیمیایی ضعیف تری دارد، بدین ترتیب بیش تر برای دکلره کردن مو های صورت و بدن استفاده میشود. اما گاهی برای مو های حساس نسبت به دکلره یا هایلایت هم قابل استفاده است.

(در مقاله ای دیگر به صورت کامل و جزئی تر در مورد پودر دکلره، انواع و ویژگی های آنها توضیح داده ایم که در صورت تمایل می توانید آن را نیز مطالعه بفرمائید، این مطلب : پودر دکلره مو چیست؟)

پودر دکلره

اکسیدان

کامل کننده رنگ مو و پودر دکلره بوده و یک کاتالیزور بسیار مهم در فرآیند شیمیایی کار ما به حساب می آید. اکسیدان ها به ۳ دسته تقسیم میشوند که هر کدامیک استفاده خاص خود را دارند.

 • اکسیدان %۶ (شماره 1) برای دکلره کردن مو های صورت و بدن، برای رنگ کردن مو ها و گاهی برای هایلایت و دکلره مو های بسیار نازک و اسیب پذیر استفاده می کنیم.
 • اکسیدان %۹ (شماره 2) معمولاً برای هایلایت ها و دکلره کردن جنس موی معمولی (نه خیلی نازک و نه خیلی ضخیم) استفاده میشود.
 • اکسیدان %۱۲ (شماره 3) را برای هایلایت و دکلره مو های خیلی زمخت که به آسانی رنگ باز نمی کنند استفاده می کنیم. منظور مو های به رنگ مشکی شبق و قهوه ای بسیار تیره هستند که نسبت به مواد دکلره عکس العمل کمی از خود نشان می دهند.

جهت کسب اطلاعات کامل و جامع درباره انواع اکسیدان و کاربرد آنها می توانید مقاله مرتبط با آن یعنی (اکسیدان چیست؟) را مطالعه بفرمائید.

پودر دکلره چگونه باعث روشن شدن موها می شود؟

ترکیبات و فرمولاسیون پودر دکلره در کنار اکسیدان سبب خارج شدن پیگمنت های طبیعی مو می شوند. پیگمنت ها در واقع همان رنگدانه ها هستند. رنگدانه ها سبب می شوند تا موهای شما رنگ خاص خود را داشته باشد.

زمانی که مواد دکلره بر روی مو قرار می گیرد سبب از بین رفتن رنگ اصلی مو می شود و به مرور زمان رنگ مو روشن و روشن تر می شود. تا جایی که دیگر رنگی بر مو وجود ندارد و به اصطلاح مو بی رنگ می شود.

با توجه به رنگی که قرار است پس از دکلراسیون بر روی مو قرار گیرد باید زمان برداشتن دکلره را تخمین زد. این فعالیت کاملا حرفه ای است و کاری نیست که برای اولین بار و به تنهایی بتوان انجام داد. بنابرای برای جلوگیری از آسیب های شدید به موها پیشنهاد می کنیم از کمک آرایشگر حرفه ای استفاده کنید.

مراحل دکلره کردن در خانه

گام اول: آماده سازی شرایط لازم برای انجام دکلره

برای شروع مراحل دکلره مو در خانه لازم است بدانید که شما ۲ تا ۳ روز قبل از این کار بهتر است موهای خود را نشویید. برای جلوگیری از اسیب رسانی مواد دکلره و اکسیدان بهتر است از مکانی استفاده شود که دارای نور و تهویه هوای مناسب باشد.

یک میز و یک آینه به شما کمک می کند تا وسایل خود را روی آن بگذارید. لباسهای کهنه یا پیشبند استفاده کنید تا لباس شما رنگ نگیرد چون در صورت کثیف کاری بر روی لباس به راحتی می توانید از آن ها دست بکشید و همچنین دستکش یکبار مصرف یا لاتکس فراموش نشود.

گام دوم: تقسیم موها

در گام دوم یک تقسیم بندی اصولی و صحیح برای موهای خود انجام دهید. موهای خود را به گونه ای تقسیم کنید که قسمت جلوی موها از قسمت انتهایی جدا باشد. این عمل به شما این امکان را می دهد تا به قسمتهای پشت موی خود دسترسی راحتتری داشته باشید و بهتر است ابتدا این بخش را تقسیم کنید.

برای تقسیم بندی موها از کلیپس کمک بگیرید. قسمت تاج سر باید آخرین قسمت در استفاده از پودر دکلره باشد. در ابتدا باید از ناحیه پشت مو آغاز به کار کنید. توجه داشته باشید که شما نمی توانید استفاده از پودر دکلره را از تاج سر شروع کنید. در واقع دسترسی به این ناحیه در ابتدا کار بسیار سخت و دشواری است.

طریقه استفاده از پودر دکلره

عکس دکلره کردن مو با فرچه مخصوص

گام سوم: ترکیب پودر دکلره و اکسیدان

مخلوط اکسیدان و پودر دکلره را آماده کنید. توجه داشته باشید که ترکیب اکسیدان و پودر دکلره با نسبت خاصی همراه است. بنابراین همواره این نسبت را برای تهیه مخلوط دکلره مدنظر قرار دهید. چون در غیر این صورت نتیجه دلخواه خود را از سفید کردن موها دریافت نخواهید کرد.

ترکیب پودر دکلره با اکسیدان به اینگونه است که به ازای هر ۱ پیمانه از پودر دکلره ، ۲ پیمانه پودر اکسیدان باید اضافه شود. آن گاه همزدن پودر دکلره و پراکسید را تا رسیدن به مرحله یکدستی ادامه دهید. در واقع در این ترکیب نباید هیچ توده و تراکمی وجود داشته باشد.

گام چهارم: سفید کردن اصولی موها

ابتدا از بخش های پایینی مو (پشت مو) شروع کنید و آن گاه به سراغ قسمت های فوقانی مو بیایید. حدالامکان در طی دکلره کردن مو از تماس مخلوط با پوست سر جلوگیری نمایید. با اتمام کار موهای سر را با یک کیسه پلاستیکی یا کلاه دوش پوشش دهید.

برای رنگ موها باید از نوک مو شروع کنید و آن گاه طول میانی مو را رنگ بزنید. در نهایت به ریشه مو برسید. همان طور که می دانید ریشه مو سریع تر از دیگر قسمت های مو روشن می شود. با رعایت اصول استفاده از پودر دکلره، بافت همگن و یکدست برای موها ایجاد خواهید کرد.

بهتر است ابتدا دکلره به مدت 20 دقیقه بر روی نوک و طول میانی مو باقی بماند. آن گاه در مرحله دوم به سراغ سفید کردن ریشه بروید. در این صورت نه نوک موها تیره خواهد شد و نه ریشه های مو به شکل روشن تر نمایان می گردند.

انجام دکلره روی موها

تقسیم بندی موها و دکلره کردن مو

گام پنجم: بررسی وضعیت سفیدی موها

بعد از گذشت 30 تا 45 دقیقه می توانید نتیجه کار خود را مشاهده کنید. توجه داشته باشید این زمان به عنوان زمان حداکثر برای استفاده از پودر دکلره مدنظر قرار می گیرد. برخی از موها زودتر از 30 دقیقه رنگ خود را از دست می دهند. از این رو در طی این مدت به شکل مستمر موهای خود را تحت بررسی قرار دهید. در طی این بررسی متوجه می شوید که میزان بلوندی مو به سطح مورد نظر شما رسیده یا خیر؟ اگر موهایتان به رنگ هویجی در آمده، بسیار طبیعی است.

برخی از افراد به پودر دکلره حساسیت زیادی دارند. در واقع اگر در حین تجربه دکلره دچار سوزش یا خارش شدید، قرمزی، التهاب پوست و ... شدید، بهتر است دکلره را از روی موها بشویید و فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

گام ششم: شست و شوی موها

بعد از گذشت 45 دقیقه اقدام به شست و شوی کامل پودر دکلره از موها نمایید. برای شست و شو از شامپوهای متعادل کمک بگیرید. شامپوهای متعادل از نظر وضعیت PH برای مو مناسب هستند و برای به تعادل رساندن PH پوست سر مورد توجه قرار می گیرند. نرم کننده متعادل پروتئینه نیز گزینه خوبی برای تقویت مو می باشد.

نتیجه دکلره کردن مو

عکس موهای دکلره شده کوتاه

نکات مهم و ضروری هنگام دکلره کردن

 1. هنگام دکلره کردن مو، ابتدا قسمتهای نوک مو و وسط مو را رنگ بزنید و حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید زیرا زمان بیشتری می برد تا رنگ بگیرد و سپس رنگ زدن قسمتهای ریشه مو را شروع کنید.
 2. زمان مناسب برای رنگ گرفتن موها، ۳۰ تا ۴۵ دقیقه است و نباید بیشتر از این طول بکشد. در این مدت موها را بررسی کنید و ببینید به درجه روشنی مورد نظر شما رسیده یا نه.
 3. اگر رنگ موها در این مدت به رنگ نارنجی شد، نگران نباشید زیرا موهای تیره در هنگام دکلره به این رنگ در می آیند و این امر کاملا طبیعی است.
 4. بعد از گذشت ۴۵ دقیقه موهای خود را با یک شامپو با PH مناسب و نرمال بشویید و بعد از آن از یک نرم کننده استفاده کنید.
 5. اجازه دهید موهایتان به طور طبیعی و با دمای محیط خشک شود و از سشوار استفاده نکنید.
 6. اگر از حالت گرم در موهای خود خوشتان نمی آید می توانید از تیونر استفاده کنید و تمام مراحل گفته شده را انجام دهید و از شامپو تیونر استفاده کنید.
 7. دکلره روی موهای سالم و رنگ نشده تاثیر بهتری دارددر صورتی که موهای شما رنگ شده باشد نیاز به چند جلسه دکلره دارید.(چند هفته ۱بار یا هر ماه ۱بار دکلره کنید)
 8. کسانی که موهایشان رنگی و مجعد یا فر است بهتر است به صورت حرفه ای دکلره کنند تا به نتایج مطلوب برسند.

راههای مراقبت از موهای دکلره شده

پس از دکلره کردن موها، باید برای مراقبت از موها به نکات زیر توجه کنید:

 • استفاده از نرم کننده برای افزایش لطافت موها و شانه زدن آسانتر آنها
 • خودداری از دکلره کردن موها بیش از یک بار در ماه، زیرا دفعات زیاد موجب خشک و شکننده شدن موها می شود و آنها را مستعد آسیب جدی می کند.
 • استفاده از حرارت ملایم سشوار برای خشک کردن موها و استفاده کمتر از اتوی داغ. بالا بودن حرارت سشوار، موهای سر را دچار شکنندگی و خرد شدن و حتی ریزش می کند.

عکس مو دکلره شده

از بین بردن رنگ طبیعی مو توسط دکلره کردن مو

شستشوی موها پس از دکلره

پس از پایان کار دکلره، موها را کامل شسته و از حالت دهنده استفاده کنید. البته این کار برای زمانی است که قصد بلوند کردن یا رنگ کردن مو را در همان روز نداشته باشید.

اما اگر موها را پس از دکلره رنگ نمودید، استفاده از حالت دهنده های غنی شده ضروری است. زیرا موجب بازگشت تقریبی رطوبت از دست رفته موها می شود برای جلوگیری از ریزش مو پس از دکلره ، بهتر است از بهترین شامپو برای ریزش مو استفاده کنید.

برای شستشوی مواد دکلره از روی موها اجازه دهید تا نرم کننده و حالت دهنده به مدت 5 تا 10 دقیقه روی سطح موها باقی بماند و سپس به طور کامل موهای خود را بشویید.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
آیا دکلره کردن برای موها مضرر است؟
در حالت کلی خیر، دکلره مو در صورتی که موهایتان تقوت شده باشد ضرری ندارد ولی نباید با پوست سر تماس داشته باشد زیرا ممکن است باعث حساسیت پوستی شود.
پودر دکلره چگونه باعث روشن شدن موها می شود؟
ترکیبات و فرمولاسیون پودر دکلره در کنار اکسیدان سبب خارج شدن پیگمنت یا همان رنگدانه ها طبیعی مو می شوند. زمانی که مواد دکلره بر روی مو قرار می گیرد سبب از بین رفتن رنگ اصلی مو می شود و به مرور زمان رنگ مو روشن و روشن تر می شود. تا جایی که دیگر رنگی بر مو وجود ندارد و به اصطلاح مو بی رنگ می شود.
چند روز پس از دکلره کردن می توان موها را رنگ کرد؟
معمولا بعد از گذشت ۳ روز می توان موها را رنگ کرد اما یک هفته زمان مناسب تری است و بهتر است ۲ یا ۴ بار در این مدت موها را با استفاده از تثویت کننده های مو، تقویت کنید.
آیا دکلره کردن باعث نازک شدن مو می شود؟
دکلره کردن باعث افزایش شکنندگی مو می شود و همچنین ضخامت ساقه مو را کاهش می دهد. در صورتی که قبل دکلره کردن موهای خود را تقویت نکنید احتمال آسیب آن زیاد است ولی سبب ریزش نمی شود.
تاریخ به روز رسانی : 1402/01/20
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
پودر دکلره آوایی بدون آمونیاک مدل ICE وزن 500 گرم
پودر دکلره آوایی بدون آمونیاک مدل ICE وزن 500 گرم
پودر دکلره ولا مدل بلوندمی وزن 600 گرم
پودر دکلره ولا مدل بلوندمی وزن 600 گرم
پودر دکلره آوایی مدل کراتین وزن 50 گرم رنگ آبی اقیانوسی
پودر دکلره آوایی مدل کراتین وزن 50 گرم رنگ آبی اقیانوسی
پودر دکلره گلباران مدل 01 وزن 20 گرم
پودر دکلره گلباران مدل 01 وزن 20 گرم
پودر دکلره زانیس مدل 02 وزن 500 گرم
پودر دکلره زانیس مدل 02 وزن 500 گرم
پودر دکلره ایتالیایی مارال مدل 03 وزن 30 گرم
پودر دکلره ایتالیایی مارال مدل 03 وزن 30 گرم
پودر دکلره وال وار مدل A وزن 500 گرم
پودر دکلره وال وار مدل A وزن 500 گرم
پودر دکلره بیول سفید با عصاره صمغ گیاهی وزن 50 گرم
پودر دکلره بیول سفید با عصاره صمغ گیاهی وزن 50 گرم
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد