منو

آروغ گیر نوزاد چیست و چه فوایدی دارد؟ معرفی بهترین مدلها

اگر نوزاد شما هنگام تغذیه ناراحت به نظر می رسد، پیچ و تاب می خورد یا کنار می رود و عقب نشینی می کند و شروع به گریه می کند، سعی کنید آروغ او را بگیرید.

آروغ گیری از نوزاد بخش مهمی از تغذیه اوست. هنگامی که کودک شما شیر می خورد، حباب های هوا می توانند در معده او گیر کنند و باعث ناراحتی های زیادی شوند. برای برخی از نوزادان آروغ زدن آسان است؛ درحالی که، برخی دیگر به کمک نیاز دارند.

آروغ زدن فضا را نیز در معده نوزاد شما آزاد می کند تا بتواند بیشتر غذا بخورد. بین ۵۰ تا ۷۰ درصد نوزادان و شیرخواران این مشکل را دارند که پس از خوردن شیر و در زمان آروغ زدن، مقداری از شیر خورده شده را پس می دهند و طبق نظر پزشکان این امر کاملا طبیعی است و به آن ریفلاکس فیزیولوژیک گفته می شود.

راهنمای خرید آروغ گیر نوزاد

راهنمای خرید آروغ گیر نوزاد

اما برای جلو گیری از ریختن شیر یا سایر ترشحات دهان نوزاد روی شانه والدین، بهتر است از کاور و دستمال استفاده کرد تا موجب ریختن شیر پس زده شده نوزاد روی لباس والدین نشود. اسم این کاور مخصوص آروغ گیر نوزاد است که در این مطلب از طوطی کالا پس از بررسی دلایل آروغ زدن نوزاد به بررسی آروغ گیر نوزاد و ویژگی های مختلف آن خواهیم پرداخت، پس با ما تا انتها همراه باشید.

چرا نوزادان به آروغ زدن نیاز دارند؟

همانطوری که اشاره کردیم نوزادان معمولا هنگام شیر خوردن، هوای زیادی را می بلعند، که باعث می شود خیلی سریع احساس سیری کنند. این مورد بیشتر در مورد نوزادانی که با شیشه شیر تغذیه می شوند، اتفاق می افتد که تمایل دارند سریع تر شیر را بخورند.

اما نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند نیز می توانند در صورتی که مادر، شیر زیادی داشته باشد و یا کودک بسیار گرسنه باشد مقداری هوا را ببلعند، زیرا تمایل دارند که سریع تر شیر بخورند.

بهترین زمان آروغ زدن نوزاد

هیچ قانونی در مورد اینکه چه زمانی باید آروغ گیری از نوزاد انجام شود وجود ندارد؛ برخی از نوزادان در حین شیرخوردن نیاز به آروغ زدن دارند و برخی دیگر ممکن است بعد از آن این کار را انجام دهند.

برای اینکه بدانید چه زمانی برای آروغ زدن نوزاد بهتر است به دنبال سرنخ ها باشید؛ برای مثال اگر کودک شما هنگام شیرخوردن ناراحت است، کمی استراحت کنید. اگر هنگام تغذیه خوب به نظر می رسد، صبر کنید تا تمام شود و فرایند آروغ زدن نوزاد بعد از شیر انجام شود.

بهترین زمان برای آروغ گرفتن نوزاد

بهترین زمان برای آروغ گرفتن نوزاد

اگر در حین شیردادن به نظر می رسد که کودک شما بی قرار است، شیردهی را متوقف کنید و صبر کنید تا آروغ بزند و سپس دوباره شیردادن را شروع کنید. اگر نوزادتان درحال تغذیه با شیر خشک یا با شیشه شیر است، هر 2 تا 3 اونس (60 تا 90 میلی لیتر) برای آروغ گیری اقدام کنید یا اینکه اگر نوزاد را با شیر خود تغذیه می کنید، هر بار که سینه ها را عوض می کنید، سعی کنید آروغ بزند.

سعی کنید در هنگام شیردهی با شیشه شیر هریک اونس شیر یا هر 5 دقیقه که به نوزاد دادید برای آروغ گیری اقدام کنید خصوصاً اگر نوزاد شما علائم زیر را داشته باشد:

 • تمایل به آروغ زدن دارد.
 • زیاد تف می کند.
 • ریفلاکس معده به مری (GER) دارد.
 • به نظر می رسد در طول شیردهی آرام نیست.

اگر کودک شما بعد از چند دقیقه آروغ نمی زند، وضعیت او را تغییر دهید و قبل از شیردادن مجدد چند دقیقه دیگر سعی کنید آروغ بزند. همیشه وقتی شیردادن به کودکتان تمام شد فرآیند آروغ گیری را انجام دهید.

فواید آروغ نوزاد چیست؟

هنگام خوردن شیر ممکن است حباب های هوا وارد معده شوند و به دلیل کوچکی معده نوزاد، این حباب های هوا او را بسیار اذیت می کنند و ممکن است موجب استفراغ، رفلاکس معده به مری، آسپیره شدن محتویات معده به ریه، تنگی نفس و بی اشتهایی نوزاد شود.

پارچه آروغ گیر نوزاد

عکس پارچه آروغ گیر مخصوص نوزاد

آروغ گرفتن نوزاد فواید زیر را دارد:

 • افزایش اشتها
 • افزایش تمایل نوزاد برای خوردن شیر
 • راحتی نوزاد
 • کاهش بی قراری نوزاد
 • کاهش رفلاکس معده به مری
 • وزن گیری مناسب نوزاد

بهترین حالت برای آروغ گرفتن نوزاد چیست؟

حالت های مختلفی را برای آروغ زدن امتحان کنید که برای شما و کودکتان راحت باشد. بسیاری از والدین از یکی از این سه روش استفاده می کنند:

 • عمودی بنشینید و کودک را روی سینه خود نگه دارید. درحالی که با یک دست او را حمایت می کنید، چانه کودک باید روی شانه شما قرار گیرد. با دست دیگر، به آرامی به پشت نوزادتان ضربه بزنید. نشستن روی صندلی گهواره ای و تکان دادن آرام کودک در حین انجام دادن این کار نیز ممکن است کمک کننده باشد.
 • کودک خود را در حالت نشسته در دامان خود یا روی زانو نگه دارید. قفسه سینه و سر کودک خود را با یک دست نگه دارید و چانه کودک خود را در کف دست خود قرار دهید. پاشنه دست خود را روی قفسه سینه کودک قرار دهید؛ اما، مراقب باشید که چانه کودک را بگیرید نه گلو. از دست دیگر برای ضربه زدن به پشت نوزادتان استفاده کنید.
 • کودک خود را روی شکم و بغل خود بخوابانید. سر کودک خود را حمایت کنید و مطمئن شوید که از سینه او بالاتر است. به آرامی به پشت نوزادتان ضربه بزنید. در این حالت برای اینکه کودک بزاق و ترشحات دهن خود را روی پیراهن شما نریزد می توانید از آروغ گیر نوزاد استفاده کنید.

آروغ گیر نوزاد چیست؟

آروغ گیر نوزاد (به انگلیسی baby burp cloths) کاور و پارچه ای با جنس نرم و جاذب رطوبت است که برای زمانی طراحی شده است که می خواهید آروغ نوزاد را پس از شیر خوردن بگیرید و این کاور مانع از ریختن بزاق و سایر ترشحات دهان نوزاد روی پیراهن شما شده و از کثیف شدن آن جلوگیری می کند همچنین پوست نوزاد را تمیز نگه می دارد.

آروغ گیر نوزاد چیست

پارچه حوله ای مخصوص آروغ گرفتن نوزاد

جنس حوله ای آن از پارچه نخی، ضد حساسیت و ضد پس دادن مایعات می باشد که در زمان ریختن شیر، سریع آن را جذب و به شما کمک می کند با خیال راحت نوزاد را در آغوش گرفته تا آروغ زدن را انجام دهد.

آیا واقعا به آروغ گیر برای نوزادتان احتیاج دارید؟

احساس راحتی و امنیت نوزاد یکی از مسائلی است که مورد توجه والدین است، اما اینکه خرید چه محصولی موجبات راحتی نوزاد تازه متولد شده را فراهم می کند و یا اینکه خرید آن اتلاف هزینه است می تواند مسئله چالش برانگیز باشد.

یکی از آیتم هایی که همواره موجب سردرگمی والدین شده است، کاور شانه یا آروغ گیر نوزاد است. برخی از مردم روی آنها قسم می خورند و برخی دیگر آنها را غیر ضروری می دانند.

اگر نوزاد شما زیادی ترشحات دهانی دارد، ممکن است استفاده از این آروغ گیر ها زندگی را برای شما و نوزاد عزیزتان ساده تر کنند. همچنین برای تمیز کردن دهان و صورت کودک می توانند مفید فایده باشند و از کثیف شدن اسباب و مبلمان خانه جلوگیری کنند.

فواید آروغ گیر نوزاد چیست

فواید استفاده از آروغ گیر نوزاد

چرا ممکن است به پارچه آروغ گیر احتیاج پیدا کنید؟

چندین دلیل وجود دارد که ممکن است شما به آروغ گیر برای نوزادتان نیاز پیدا کنید. در اینجا به برخی از شایع ترین آنها اشاره می کنیم:

 • از لباسهای نوزاد در برابر بزاق و ترشحات مراقبت کنیم
 • هر استفراغ و بالا آمدن احتمالی را مدیریت کنیم.
 • تمیز کردن صورت و دهان نوزاد.
 • مراقبت از مبلمان و فرش در برابر کثیف شدن.

اینها برخی از دلایل مهم استفاده والدین از آروغ گیرها هستند اما دلایل دیگری هم وجود دارند. مثلا برخی از والدین علاقه دارند از آنها به عنوان پیشبند هم استفاده کنند.

نکات مهم قبل از خرید آروغ گیر

 • نوع پارچه ای را انتخاب کنید که جذب کننده و نرم باشد.
 • سایزی را انتخاب کنید که به اندازی کافی برای پوشش شانه نوزاد کافی باشد.
 • طرحی که دوست دارید انتخاب کنید.
 • قیمت را در نظر بگیرید و اینکه بتوانید آنها را در ماشین لباسشویی بشویید و خشک کنید.

اینها برخی فاکتورها در هنگام انتخاب آروغ گیر مناسب هستند.

خرید اینترنتی آروغ گیر نوزاد

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
قیمت آروغ گیر نوزاد چند است؟
قیمت انواع آروغ گیر نوزاد از 50 هزار تومان تا 200 هزار تومان می باشد و به عواملی همچون برند شرکت تولید کننده، جنس، وزن و ابعاد، کیفیت ساخت، ویژگی های بهداشتی، تعداد تکه ها، قابلیت شستشو و ... بستگی دارد.
بهترین جنس برای آروغ گیر نوزاد چیست؟
اینکه بهترین جنس برای کاور شانه یا آروغ گیر نوزاد چیست، یک موضوع مورد بحث همیشگی است، اما در این مورد، خاصیت جذب بالا در عین استفاده از الیاف ارگانیک و پنبه 100 درصد ضروری است.
آروغ نوزاد تا چند ماهگی باید گرفته شود؟
تا زمانی که نوزاد یاد بگیرد بدون بلعیدن هوای زیاد شیر بخورد نیاز به آروغ گیری از او خواهید داشت. معمولاً این فرایند تا 6 ماهگی به طول می انجامد و در طول این زمان به مرور تکرار دفعات آروغ زدن نوزاد کاهش می یابد. اغلب نوزادان بعد از 6 ماهگی نیازی به آروغ گیری ندارند.
تاریخ به روز رسانی : 1402/03/06
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
آروغ گیر نوزاد رینبو جنس پنبه طرح بستنی
آروغ گیر نوزاد رینبو جنس پنبه طرح بستنی
آروغ گیر نوزاد رینبو طرح گوزن جنس پنبه
آروغ گیر نوزاد رینبو طرح گوزن جنس پنبه
خشک کن و آروغ گیر رینبو مدل Heart مجموعه 3 عددی جنس پنبه
خشک کن و آروغ گیر رینبو مدل Heart مجموعه 3 عددی جنس پنبه
آروغ گیر نوزاد رینبو طرح وال جنس پنبه فاقد مواد سمی
آروغ گیر نوزاد رینبو طرح وال جنس پنبه فاقد مواد سمی
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد