منو

آتل انگشت دست چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد؟

انگشتان به ویژه انگشتان دست از پر کاربرد ترین و فعال ترین اعضای بدن هستند که به شکل ارادی بسیاری از فعالیت ها به واسطه آن ها انجام میشود. کار کردن زیاد با انگشتان دست موجب شده که در طول زندگی آسیب زیادی ببینند. همچنین از دست دادن قابلیت حرکتی انگشتان یکی از شایع ترین علائمی است که سبب می شود افراد به متخصص بیماری های دست مراجعه نمایند.

آتل انگشت دست

عکس آتل انگشت دست برای نگهداری انگشت شکسته

امکان دارد خشکی مفصل و کاهش قابلیت حرکتی با بروز درد همراه باشد. معمولاً در اثر کاهش قدرت انگشتان فرد قادر به انجام فعالیت های روزمره نمی باشد. دلایل بروز این عارضه شامل انقباض دوپویترن، آرتروز، انگشت ماشه ای قفل شده و آسیب دیدگی های مختلف می باشد.

در بیشتر موارد این حالت به صورت موقتی ایجاد می شود در اکثر موارد تا بهبودی کامل و برای استراحت مفاصل انگشت، از انواع آتل انگشت دست استفاده میشود. این شیوه درمانی در ثابت نگه داشتن مفاصل بین انگشتی، کاهش درد و روند بهبودی بسیار مؤثر است. در ادامه مطلب کاربرد آتل انگشت به طور کامل توضیح داده شده است.

آتل انگشت چیست؟

اتل انگشت کوچکترین آتل برای ثابت نگه داشتن استخوان و مفاصل انگشت است که روند بهبود آن را تسریع می نماید و درد ناشی از آسیب را کاهش می دهد. با آتل بندی و درمان فیزیوتراپی صحیح، اغلب افراد به حرکت، استحکام و عملکرد کامل دست می یابند.

آتل انگشت دست معمولا از یک نوار آلومینیمی درست میشود که در تمام طول یک انگشت دست قرار میگیرد. آتل انگشت قابل برش به اندازه دلخواه است و در قسمت بیرونی از جنس سخت و در قسمت داخلی از مواد نرم (فوم فشرده شده) ساخته شده.

آتل انگشت در مدل های مختلف به صورت آماده و نواری به گونه ای تولید می شود که اطراف انگشت آسیب دیده را فرا گیرد و با محدود کردن دامنه حرکت آن، منجر به درمان انگشت شکسته شده شود.

آتل بندی انگشت

عکس آتل انگشت آلومینیومی با لایه درونی اسفنجی

انواع آتل انگشت

بطور کلی آتل ها به آتل پا، آتل انگشت، آتل بینی و ... تقسیم بندی می شوند اما از انواع آتل انگشتی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  • آتل آماده انگشت : این محصول مدل رایج آتل انگشت است که در مدل های متنوع برای انگشتان مختلف دست (انگشت شست، انگشت اشاره، انگشت حلقه یا انگشت وسط دست و ...) تولید می شوند. کار با این محصول بسیار سریع و راحت است.
  • گچ یا فایبرگلاس : آتل انگشت از پیش آماده نشده توسط پزشک در هنگام آتل گیری از گچ یا فایبرگلاس ساخته می شود. استفاده از این مدل رواج کمتری دارد.

علل و علائم شکستگی انگشتان دست

زمانی که به انگشت نیروی زیادی در جهت اشتباه وارد شود (ضربه توپ در ورزش، افتادن و یا گیر کردن انگشت در بین دو جسم سخت) شکستگی انگشت اتفاق می افتد. علل شکستگی های انگشت، از نظر شدت، تقریبا گسترده هستند. برخی شکستگی ها خیلی واضح اند و به صورت بدشکل، دردناک یا کوتاه میباشند.

شکستگی انگشتان دست باید به سرعت درمان شود، اگر انگشت شکسته شده به درستی جوش نخورد، فرم انگشت برای همیشه تغییر خواهد کرد و در عملکرد دست اختلال ایجاد می شود.

از شکستگی های کوچک تر، در ابتدا به راحتی چشم پوشی می شود و زمانی واضح تر می شود که انگشت هم چنان پس از چند روز از وقوع آسیب، دردناک است. وابسته به نوع و شدت شکستگی، فرآیند درمان می تواند بسیار متنوع باشد.

شکستگی انگشت دست

عکس انگشت اشاره شکسته شده نیاز به آتل بندی

علائم شکستگی انگشت دست، درد و تورم در محل شکستگی، کبودی، گاهی (اما نه همیشه) از دست رفتن قابلیت حرکت دادن و درد در هنگام لمس محل شکستگی میباشند که در اغلب موارد، آتل بندی انجام می گردد تا شکستگی، ثابت و در موقعیت درست نگه داشته شود و محل شکستگی ترمیم گردد.

آتل وسیله ای است گچی، آلومینیومی یا پلاستیکی که جهت حفظ وضعیت اندام و جلوگیری از تغییر ناگهانی آن استفاده می شود. اغلب شکستگی های انگشت با آتل بندی و تمرین، درمان می شوند.

کاربرد آتل انگشت

در این قسمت عارضه های مختلف مرتبط با انگشتان دست و کاربرد آتل آماده انگشت جهت درمان این عارضه ها شرح داده خواهند شد:

هایپر اکستنشن

هایپر اکستنشن زمانی ایجاد می شود که مفصل انگشت خارج از وضعیت طبیعی خود قرار می گیرد یا به عبارتی بیش از اندازه باز شود. این عارضه سبب ایجاد درد، کاهش قدرت فشردن انگشتان و عدم توانایی خم کردن انگشتان دست می شود. امکان دارد هایپراکستنشن با گذشت زمان تشدید شود تا وقتی که عملکرد مفصل انگشت به طور کامل از بین برود. در چنین مواردی استفاده از آتل انگشت یکی از بهترین گزینه های درمانی محسوب می شود.

فلکشن (خم شدن)

فلکشن به معنای عدم توانایی جهت صاف کردن مفصل انگشت می باشد و سبب ناتوانی در باز کردن دست، جلوگیری از قدرت به دست گرفتن اجسام و همچنین جلوگیری از قرار دادن دست در جیب یا دستکش می شود. این عارضه معمولاً در اثر بروز آرتروز یا روماتیسم مفصلی ایجاد می شود. بسته به محل بروز آرتروز از آتل و بریس جهت بهبود علائم این عارضه استفاده می شود.

شکستگی انگشت

اتل انگشت در موارد مختلفی کاربرد دارد

ناپایداری جانبی انگشتان

این عارضه سبب انحراف جانبی انگشت دست به طرف انگشت مجاور می شود. ناپایداری جانبی باعث بروز درد، ایجاد اختلال در حرکت انگشتان و بروز عارضه های دیگر در اثر وارد آمدن فشار به انگشتان می شود. ناپایداری جانبی انگشت معمولاً در اثر آسیب دیدگی و یا مشکلات مربوط به رباط ناشی از جراحی تعویض مفصل یا تشدید آرتروز ایجاد می شود.

مشکلات مربوط به مفاصل میانی یا انتهایی انگشت شست

باز شدن مفصل میانی یا انتهایی انگشت شست بیش از اندازه طبیعی (هایپر اکستنشن) باعث ایجاد درد، کاهش قدرت فشردن انگشتان و دشواری در برداشتن و استفاده از اجسام می شود. در صورت عدم تثبیت و رفع هایپر اکستنشن، امکان دارد این عارضه تشدید شده و منجر به از دست دادن عملکرد انگشت شود.

انحراف مفصل متاکارپو فالانژیال

ناپایداری مفصل بین انگشت و کف دست (مفصل متاکارپو فالانژیال) باعث انحراف انگشتان یا عبور انگشت ها از رو یا زیر یکدیگر می شود. در این حالت گرفتن اشیا در دست یا نوشتن و تایپ کردن برای شخص دشوار می شود. استفاده از آتل انگشت سبب نگه داشتن انگشت ها در کنار یکدیگر شده و باعث بهبود عملکرد و راستای انگشتان می شود.

انگشت ماشه ای

التهاب یا ضخیم شدن تاندون خم کننده انگشت یکی از مشکلات شایعی است که در اثر آرتروز ایجاد می شود. این عارضه می تواند سبب حرکات غیر طبیعی انگشت و قفل شدن آن (در حالت خم شده) و همچنین منجر به ایجاد درد در زمان باز کردن انگشت شود. فعالیت مکرر می تواند باعث تشدید این حالت و سبب ایجاد محدودیت در عملکرد انگشت بشود. استفاده از آتل به ایجاد محدودیت در حرکت خم کردن انگشت و کاهش التهاب کمک می کند.

خرید آتل انگشت دست

عکس آتل بندی انگشت دور انگشت ماشه ای

مزایا و نکات مهم درباره آتل انگشت

  • استفاده از آتل سبب رفع ورم می شود. در نتیجه آتل برای درمان عارضه های مختلف عضلانی - اسکلتی مانند شکستگی یا پیچ خوردگی های شدید و یا تثبیت جهت جا انداختن در رفتگی ها مناسب می باشد.
  • میزان ایجاد محدودیت در حرکت اندام توسط گچ بیشتر از آتل می باشد. گچ بیشتر در موارد شکستگی استخوان مورد استفاده قرار می گیرد. جهت بهره مندی از مزایای این ابزار درمانی و کاهش ایجاد عوارض، معمولاً استفاده از گچ و آتل برای مدت زمان محدود توصیه می شود.
  • استفاده از گچ یا آتل جهت بی حرکت نگه داشتن اندام مورد نظر برای مدت طولانی باعث ایجاد درد مزمن، خشکی مفصل، آتروفی عضلانی و ایجاد عارضه های دیگر (مانند سندرم درد منطقه ای پیچیده) می شود. در صورت استفاده از گچ یا آتل، بیمار بایستی جهت اطمینان از بهبود به دقت تحت نظارت قرار بگیرد. بسته به محل و شدت آسیب دیدگی امکان دارد از آتل های مختلفی استفاده شود. نحوه استفاده و کاربرد انواع آتل نیز با یکدیگر متفاوت می باشد.

خرید بهترین مدلهای آتل انگشت دست

کلام پایانی

در صورتی که شکستگی انگشت در اثر علل مختلف رخ دهد، لازم است تا در ارتباط با استفاده از آتل انگشت با پزشک مشورت گردد. علائم شکستگی انگشت درد، تورم و کبودی در محل شکستگی میباشد.

پزشک پیشرفت بیماری و عملکرد دست بیمار را ارزیابی نموده و همچنین نوع عارضه و میزان آسیب دیدگی را جهت انتخاب نوع مناسب آتل بررسی می نماید. رفع خم شدگی انگشت و ناپایداری جانبی انگشتان از موارد استفاده از اتل انگشت میباشند.

درمان قطعی شکستگی، پیچ خوردگی و دررفتگی و بی حرکت نمودن استخوان یا مفصل بعد از عمل جراحی نیز از کاربردهای آتل انگشت هستند.

پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
آتل انگشت دست چیست؟
آتل انگشت دست معمولا از یک نوار آلومینیمی درست میشود که در تمام طول یک انگشت دست قرار میگیرد. این آتل برای ثابت نگه داشتن استخوان و مفاصل انگشت است که روند بهبود آن را تسریع می نماید و درد ناشی از آسیب را کاهش می دهد.
قیمت آتل انگشت دست چند است؟
قیمت انواع آتل انگشت دست بستگی به عواملی همچون برند شرکت تولید کننده، جنس آتل، وزن و ابعاد، کاربرد، ضد حساسیت بودن، نحوه بسته شدن و ... دارد اما در حالت کلی قیمت اتل انگشت دست از 40 هزار تومان تا 250 هزار تومان می باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1401/11/05
محصولات مرتبطمحصولات مرتبط
آتل انگشت نئوپرن چسبی مدل LS 314 F
آتل انگشت نئوپرن چسبی مدل LS 314 F
آتل انگشت نئوپرن چسبی مدل LS 314 FB
آتل انگشت نئوپرن چسبی مدل LS 314 FB
آتل انگشت آمریکایی اولون فلکس مدل Finger Splint
آتل انگشت آمریکایی اولون فلکس مدل Finger Splint
آتل انگشت الاستیک تن یار مدل 3114
آتل انگشت الاستیک تن یار مدل 3114
آتل انگشت چسبی پی دی تی مدل S211-1D
آتل انگشت چسبی پی دی تی مدل S211-1D
آتل انگشت طب و صنعت جنس مموری فوم و آلومینیوم
آتل انگشت طب و صنعت جنس مموری فوم و آلومینیوم
آتل انگشت پشمی ادور مدل Woolen
آتل انگشت پشمی ادور مدل Woolen
آتل انگشت چسبی پاک سمن
آتل انگشت چسبی پاک سمن
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد