منو

آبسلانگ چیست و انواع آن کدام است؟ آبسلانگ چه کاربردی دارد؟

ابزار و تجهیزات پزشکی در درمان بیماری ها بسیار موثر هستند و عدم وجود آن ها در روند درمانی و عملکرد پزشکان اخلال به جود می آورد. دسته ای از این تجهیزات پزشکی مربوط به تشخیص بیماری ها هستند که استفاده از آن ها برای هر پزشکی ضروری می باشد.

آبسلانگ

عکس آبسلانگ چوبی

یکی از این وسایل پرکاربرد که در مطب تمام پزشکان مشاهده می شود، آبسلانگ یا چوب معاینه پزشکی نام دارد. در این مقاله از طوطی کالا می خواهیم شما را انواع آبسلانگ و کاربرد آنها آشنا کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

آبسلانگ چیست؟

آبسلانگ یک واژه فرانسوی (abaisse-langue) است (به انگلیسی Absolang و در اصطلاح پزشکی abaisse-lang) که با نام های چوب بستنی پزشکی، چوب زبانی، چوب معاینه و گاها اسپاچول هم نامیده می شود.

ابسلانگ یک ابزار ساده اما پرکاربرد پزشکی از لحاظ ظاهری همانند چوب بستنی است و برای انجام معاینات گوش، حلق و گلو و نمونه برداری از این اعضا استفاده می شود.

آبسلانگ یا دپرسور زبانی در اندازه های مختلف و انواع چوبی، فلزی و پلاستیکی تولید می شود. آبسلانگ دارای طول و عرضی به اندازه 10 در 2 سانتیمتر است و سطحی صاف و دو سر گرد دارد. آبسلانگ در مراکز بهداشتی، مطب ها و بیمارستان ها کاربرد زیادی دارد.

چوب معاینه

بسته چوب معاینه یا آبسلانگ چوبی

تاریخچه آبسلانگ

چوب معاینه قدمت طولانی در تاریخ پزشکی دارد. تحقیقات انجام شده روی نمونه خاصی از آبسلانگ که مربوط به تمدن مصر است؛ نشان داد که این آبسلانگ ها از لحاظ ظاهری شبیه گیره هایی بوده اند که با نمونه های امروزی تفاوت دارند. نمونه های اولیه آبسلانگ ها به فرم چوبی و از جنس چوب درختان مختلفی چون درخت بالسا، کاج یا چوب درخت سکویا ساخته شده اند.

همچنین در جنگ داخلی آمریکا برای معاینه سربازان برای اولین بار در تاریخ پزشکی از آبسلانگ فلزی استفاده شد. مدت زمان زیادی است که از این ابزار ساده و کوچک برای انجام معاینه دهان، حلق بیمار و همچنین شکسته بندی های کوچک مانند انگشت دست یا پا استفاده می شود.

کاربرد آبسلانگ چیست؟

همانطوری که اشاره کردیم از آبسلانگ برای انجام معاینات حلق بیماران و برای ممانعت از بالا آمدن زبان هنگام معاینه مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا بیمار نمی تواند به صورت مداوم برای مدتی سطح زبان خود را پایین نگه دارد و بالا آمدن آن در کار پزشک و تشخیص بیماری اخلال به وجود می آورد .

پزشک عمومی، متخصص اطفال، متخصص گوش و حلق و بینی (ENT) و همچنین سایر متخصصان بهداشت یا سایر حرفه های پیراپزشکی برای پایین آوردن زبان فرد مورد معاینه و در نتیجه دیدن واضح دهان و گلو، از یک آبسلانگ استفاده می کنند.

به طور کلی انواع کاربرد آبسلانگ چوبی عبارتند از:

 • دیدن گلو و دهان
 • معاینه حلق بیماران
 • مخلوط کردن مواد و کرم ها
 • پخش کردن مواد و روغن ها
 • تست برای شکستگی فک پایین
 • تست گرفتگی عضلات
 • برای ساخت کاردستی در مدارس و مهد کودک ها
 • آتل بندی انگشت ها یا دست
 • اعمال بی حسی در گلو
 • ایجاد یک راه در گلو که بتوان کاملا زبان را کنار زد و راه هوایی را در گلو قرار داد.

اهمیت استفاده از آبسلانگ چیست؟

آبسلانگ را می توان یکی از ابزارهای مهم و ضروری هر مطب یا مراکز درمانی دانست؛ زیرا یک ابزار کاربردی برای انجام نمونه برداری و معاینات حلق و گلو می باشد. استفاده از آبسلانگ در هنگام انجام معاینات از پیشرفت بیماری جلوگیری می کند و نقش مهمی در رعایت بهداشت، عدم انتقال بیماری، ایمنی کادر بهداشت دارد.

استفاده از آبسلانگ در داندانپزشکی و معاینات دهانی به پزشک کمک می کند تا علائم هرنوع بیماری را در داخل دهان به خوبی مشاهده کند و از عفونت و پیشرفت آن جلوگیری نماید.

ظرف آبسلانگ

عکس طرف آبسلانگ پر از چوب معاینه پزشکی یا آبسلانگ

انواع آبسلانگ

1 - آبسلانگ چوبی

این نوع آبسلانگ ظاهری همانند چوب بستنی دارد و از چوب درختان بالسا یا توس ساخته می شود. ابسلانگ نوع چوبی دارای سطح مسطح بوده و دو سر آن تقریبا گرد است.

به دلیل سبکی و نازکی این آبسلانگ تمیز و استریل کردن آن دشوار است؛ بنابراین فقط یکبار استفاده شده و سپس دور انداخته می شود. یکی از عواملی استفاده رایج از این ابزار چوبی ساده، قیمت ارزان ان است.

2 - آبسلانگ نوری

از مدرن ترین آبسلانگ های کنونی، دپرسور نوری است؛ که طراحی خاصی داشته و برای معاینات دهان و دندان به کار می رود.

زمانی که با استفاده از این آبسلانگ پزشک روی محل مورد معاینه نور می اندازد معاینه حلق، گلو و دندان ها را به طور دقیق تر انجام می دهد. آبسلانگ های نوری را می توان چندین بار مصرف کرد؛ البته بعد از هر بار معاینه بیمار برای جلوگیری از انتشار عفونت باید آن ها را به خوبی استریل کرد.

آبسلانگ موری

معاینه دختر بچه توسط آبسلانگ نوری

این آبسلانگ از جنس پلاستیک بوده و سری های آن هم از پلاستیک فشرده شفاف است تا نور را به راحتی عبور دهد.

3 - آبسلانگ کودکان

این آبسلانگ ها در اندازه های کوچکتر و به صورت طعم دار ساخته می شوند تا کودک در برابر معاینات پزشک آرام باشد. آبسلانگ مخصوص کودکان برای معاینه دهان و دندان بچه ها در مهد کودک ها و مدارس توسط مربی بهداشت استفاده می شود.

آبسلانگ رنگی مخصوص کودکان

آبسلانگ رنگی مخصوص کودکان

4 - آبسلانگ استریل

این آبسلانگ ها برای معاینه نقاط حساس بدن که احتمال انتشار عفونت در آن زیاد بوده و نیاز به ضدعفونی است؛ کاربرد دارد. این ابزار بهداشتی به صورت تکی و بدون لاتکس در بسته بندی های جداگانه ای قرار داده می شوند.

5 - آبسلانگ فلزی

این نوع آبسلانگ ها چندین بار مصرف هستند و باید بعد از استفاده به خوبی استریل شوند. آبسلانگ فلزی در داندان پزشکی و جراحی بسیار پرکاربرد است. آبسلانگ های فلزی مطابق استاندارد (GMP) تولید می شوند و هنگام خرید باید روی بسته بندی تاییدیه FDA مشاهده شود.

آبسلانگ فلزی

عکس آبسلانگ فلزی

6 - آبسلانگ پلاستیکی

آبسلانگ پلاستیکی دارای ویژگی هایی چون سطح صاف، فاقد شیار روی سطح، قیمت پایین، وجود انحنا بر روی دسته، انعطاف پذیری، استحکام بیشتر نسبت به نوع چوبی آبسلانگ است که آن را به ابزاری محبوب نزد پزشک و بیمار تبدیل کرده است.

هنگام مالیدن پماد به بدن و یا مخلوط کردن دارو می توانید از این آبسلانگ استفاده کنید. در نتیجه می توان گفت آبسلانگ پلاستیکی برتری خاصی نسبت به آبسلانگ های دیگر دارد. با توجه به طراحی که دارد به مخاط دهان بیمار هیچگونه آسیبی وارد نمی کند. آبسلانگ پلاستیکی از جنس پلی استاریرن ساخته می شود و از استحکام بالایی برخوردار می باشد.

نحوه استفاده از آبسلانگ

استفاده از یک زبان گیر در معاینه پزشکی واقعاً می تواند به سادگی گفتن آ توسط بیمار باشد. نوک آبسلانگ روی سطح زبان بیمار قرار می گیرد. فشار دادن آرام زبان به پایین به پزشک اجازه می دهد تا داخل دهان یا پشت گلو را بررسی کند.

خرید اینترنتی انواع آبسلانگ

نکات بهداشتی هنگام استفاده از آبسلانگ

 • تحت هیچ شرایطی از آبسلانگ یکبار مصرف، مجدد استفاده نکنید. زیرا این کار باعث انتقال عفونت بین بیماران می شود.
 • آبسلانگ های رنگی که در بازار عرضه می شوند، غیراستریل هستند و بیشتر برای اهداف آموزشی و سرگرمی تولید می شوند. بنابراین از آنها در معاینات پزشکی استفاده نکنید.
 • پزشک معالج هنگامی که آبسلانگ را وارد دهان بیمار می کند باید از دستکش استفاده کند.
 • آبسلانگ جز در مواردی که برای کودکان طعم دار می شود نباید بو یا مزه خاصی بدهد. در صورتی که چوب معاینه دارای طعم باشد برای بیمار ایجاد مشکل می کند.
پاسخ کوتاه به سوالات پر تکرار
آبسلانگ یا چوب معاینه پزشکی چیست؟
آبسلانگ (در اصطلاح پزشکی abaisse-lang) که با نام های چوب بستنی پزشکی، چوب زبانی، چوب معاینه هم نامیده می شود. ابزار ساده اما پرکاربرد پزشکی است که از لحاظ ظاهری همانند چوب بستنی است و برای انجام معاینات گوش، حلق و گلو و نمونه برداری از این اعضا استفاده می شود.
قیمت انواع آبسلانگ چند است؟
قیمت آبسلانگ به عوامل مختلفی همچون برند شرکت تولید کننده، جنس آبسلانگ (چوبی، پلاستیکی، فلزی و ...)، وزن و ابعاد، کیفیت ساخت، تعداد موجود در بسته و ... بستگی دارد اما در حالت کلی قیمت آبسلانگ از 5 هزار تومان تا 400 هزار تومان می باشد.
تاریخ به روز رسانی : 1402/07/21
نظرات ارسال نظر، پیشنهاد و تجربه شخصی شما درباره مطلب بالا
کلیه حقوق متعلق به وب سایت طوطی کالا است و کپی برداری با ذکر منبع مانعی ندارد